Milyen jogosítvány szükséges a lakóautó bérléséhez?
B kategóriás, minimum 2 éve kiállított.
Lehet-e háziállatot vinni a bérelt kempingautóba?
Igen, szobatisztaság esetén.
Mit vigyek magammal a lakóautózáshoz?
„B” kategóriás vezetői engedély, ágynemű, huzattal együtt, lepedő, törölközők (kéztörlő, közepes és nagy törölközők), konyharuha, mosogatószivacs, mosogatószer. Plusz a szokásos személyes holmik, piperék, amiket egyébként is kellenek egy kiránduláson.
Milyen lakóautó típusok vannak?
Alkóvos lakóautó: az alkóv a vezetőfülke fölé nyúló „puttony”, amiben egy kétszemélyes franciaágy került kialakításra. Előnye, hogy ott nem kell beágyazni, napközben sincs útban senkinek, hátránya, hogy létrával kell felmászni, mint az emeletes ágyakra, vagy galériákra.
Integrált lakóautó: a legtágasabb lakóautó típus, hatalmas szélvédővel. Az integrált kifejezés azt jelzi, hogy a vezetőfülke és a lakótér teljesen egybe van építve, nem különül el úgy, mint az alkóvos lakóautóknál.
Félintegrált lakóautó: Az alkóvos és az integrált lakóautó között van félúton, egyesítve a két típus előnyeit. Általában leengedhető ágy van az elejében a vezetőülés vagy az étkező asztal fölött, de fix franciaágy is van benne hátul, normál magasságban.
Kempingbusz / Kastenwagen: A lakóautó gyártó cég nem építi át az alapnak szolgáló furgont kívülről, hanem a furgon eredeti kaszniját igyekszik maximálisan kihasználni és felszerelni lakóautós kiegészítőkkel, eszközökkel. Ennek köszönhetően könnyebben vezethetőek a kempingbuszok, mivel kisebb a méretük. Felszereltségük ugyanúgy összkomfort, sőt akár luxus kategória is lehet, de gyakoriak a túrázásra kialakított offroad megoldások is.
Furcsa lakóautós szavak jelentése:
Biwak: lakóautós szakkifejezés a vadkempingezésre, ingyenes parkolókban való éjszakázásra
Camper: lakóautó
Campervan: lakófurgon
Garázs: nem az autóknak szánt hagyományos garázsra gondolnak itt a lakóautósok, hanem a lakóautó hátsó részében kívülről, nagy ajtóval nyitható hatalmas raktérre, ahova akár kerékpárok vagy motor is beférhet, mérettől függően.
Hőpaplan: becenevén hőpajzs, fényvisszaverő napellenző, ami annyiban különbözik a személyautóknál használt társaitól, hogy a profi lakóautós napellenzők belülről is béleltek, így hidegebb időben hőszigetelnek is, mivel az ablakokon nagy a hőveszteség. Télen melegen, nyáron hidegen tart.
Leszervizel: nem az autószerelőt kell ez alatt érteni, hanem a szennyvizek leeresztését és a tisztavíz tartály feltöltését. Erre a műveletre kempingekben és lakóautó parkolókban szerviz pontokat alakítottak ki, innen a kifejezés: leszervizel.
Omnisztor: kihúzható előtető a lakóautók oldalán, ami árnyékol.
Stellplatz: a németből átvett kifejezés, a lakóautó parkolókat takarja, ahol jó esetben leszervizelésre is lehetőség van.
Szürkevíz tartály: ide folyik a fürdőszobai zuhanyzó és csap elhasznált vize, valamint a mosogató víz. Általában a tisztavíz tartállyal megegyező térfogatú, vagyis, ha elfogyott a tiszta víz, akkor megtelt a szürkevíz tartály.
Hol lehet parkolni a kempingautóval éjszaka?
Ahol az nincs tiltva, lehetőleg biztonságos helyen.
Milyen felszereltségű és hány személyes lakóautót lehet bérelni?
Minden lakóautónkon van motorklíma, előtető, és a Knaus Boxlife autókat kivéve, kerékpártartó. A lakóautók megjelenése, belső kialakítása, anyagminősége luxus érzetet kelt. A lakóautókat minden olyan kényelmi berendezéssel felszereltük, melyek maximálisan kielégítik az utasok igényeit. Ilyenek 19” DVD – s LED Tv-vel. Bérelhető lakókoautóink 4-6 személyesek, minden nyíló ablakon és az ajtón szúnyoghálóval felszereltek.
Mit tartalmaz a felkészítési díjj?
A felkészítési díj magában foglalja a lakóautó útra való felkészítését, azaz 1 db feltöltött gázpalackot, a bérelt időre elegendő WC kemikáliát, vízben lebomló WC papírt, ablakmosó folyadékot, feltöltött frissvíztartályt, valamint a Magyarországra érvényes autópálya matricát.
Mennyivel lehet menni a lakó autóval?
A lakóautók személygépjárművek ennek megfelelően autópályán 130 km/h, főúton 90 km / h lakotterületen belül 50 km/h a sebességhatáruk. Bérelhető lakóautóink ajánlott utazó sebessége 115 km/h.
A frissvíz meddig elég az autóban?
A frissvíztartályban lévő víz típustól függően 90/110 liter, ami kb. 2-3 napra elegendő. A vízkészlet fogyása nagyban függ a személyek számától és a használat sűrűségétől. A felsőbb kategóriás kempingekben minden parcellán megtalálható a vezetékes víz, így vízfeltöltéshez nem kell kiállni a járművel.
Hol lehet feltölteni a frissvíz tartályt?
Kempingekben, lakóautó parkolókban és benzinkutaknál. Minden kempingben van egy vagy több szervízpont ahol a lakóautók vízzel való feltöltését illetve a megtelt szennyvíztartály leeresztését el lehet végezni.
Hol ereszthetem le a szürke vizet, és hol üríthetem ki a WC kazettát?
Minden kempingben, általában a vizesblokkok környékén megtalálhatóak az ürítő-helyek. Nyugat-Európában autópályák, nagyobb bevásárló központok, és városi bevezető utak környékén is számos, táblával is jelzett ürítő pont van. A WC kazetták tartalmát az ürítő helyeken lehet, kiönteni. Figyelem, a WC kazetták tartalma agresszív anyagokat tartalmaz, ezért azt a szabadba kiönteni TILOS! Sok európai országban súlyos büntetést von maga után a szabálytalan ürítés. Ha nincs más lehetőség, akkor a kazetta tartalmát a nyilvános wc-be öntsd ki!
Kötelező kempingbe mennem?
Európában országonként változó a közterületen, – de még magánterületen is – történő lakóautózás szabályozása. A legtöbb helyen nem szabad kempingezni, de ennek ellenére a lakóautósok „megtűrt” jelenségei a tengerpartoknak, történelmi városok melletti területeknek. Viszont, ahol táblával is jelzik a tiltást, ott semmi esetre sem szabad, még egy-két órát sem eltölteni. Vannak országok ahol kifejezetten TILOS vadkempingezni, ilyen pl. Horvátország! Európa szerte elterjedt és egyre nagyobb számban elérhető a nemzetközi nevén Stellplatz vagy magyarul lakóautó parkoló. Az elmúlt években több ezer infrastruktúrával ellátott Lakóautó parkolót hoztak létre városokban, sétatávolságra a városközpontoktól, nyaralóhelyeken és bevásárló központoknál. Okos telefonra több olyan applikációt van amelyek tartalmazzák ezeket a Lakóautó parkolókat azok teljes leírásával, infrastruktúrájának felsorolásával.
Veszélyes kempingen kívül éjszakáznom?
Ez országonként és régiónként változó. Alapvető biztonsági szabályokat betartva véleményünk szerint nem veszélyes. Természetesen a kietlen helyeket kerülni kell és olyan helyen érdemes megállni, ami jól kivilágított és mások is tartózkodnak ott, pl. benzinkutak parkolói ha úton vagyunk illetve a kijelölt Lakóautó parkolókban ahol mindig találunk segítőkész lakóautós társakat. Horvátországban tilos a vadkempingezés!
Milyen súllyal terhelhető a garázs?
Jellemzően 100-200 kg-mal a gyár által jelzett maximális súllyal.
Motor szállítható a garázsban?
A jármű terhelhetőségétől függően kistestű motor szállítható a garázsban, rögzítésükre ajánljuk a külön hevedereket, amiket az erre a célra kialakított fülekhez lehet rögzíteni.
Van lehetőség télen lakóautó bérlésére?
Van rá lehetőség, hogy akár síelésre is használjuk a lakóautót, azonban a szűkebb flotta miatt a bérlési igényt előre szükséges jelezni.
A lakóautó bérlési idelye alatt van lehetőség a személyautónk tárolására?
Igen, minden ügyfelünk részére biztosítjuk a lehetőséget.
Mennyi a lakóautó súlykorlátja?
A lakóautó terhelhetősége autó- és felszereltségfüggő, kb. 300-350 kg, ami természetesen függ az utazók létszámától is. A teljes megengedett össztömeg 3500 kg.